+4 - 0722 998 663 office@ipartner.ro

SERVICII DE FOTOGRAMMETRIE

 

Desfășurăm activitați atat național cat si internațional in Europa si Africa

Produse topografice, cartografice ÅŸi fotogrammetrice

– DTM;
– Planuri de situatie cu curbe de nivel;
– Model 3D ale asezarilor urbane;
– Date suport pentru planificare teritoriala;
– Imagini aeriene oblice;
– Fotoplanuri si ortofotoplanuri;
– Cartarea regiunilor cu grad ridicat de variabilitate (Delta, luncile raurilor, zonele afectate de eroziune, transport si acumulare)

Studiul siturilor arheologice ÅŸi al monumentelor de patrimoniu

 – Modele 3D;
– Crearea de nori de puncte 1:1 XYZ si RGB;
– Stabilirea gradului de dragare pe baza caracteristicilor spectrale;
– Reprezentari fatade;
– Studiu grad de degradare;
– Urmarirea evolutiei in timp;

Cartografierea retelelor de conducte si a rafinariilor

– Inspectia calitatii echipamentelor;
– Actualizarea traseelor retelelor deja existente;
– Determinarea preliminara a terenului pentru optimizarea viitorului traseu;
– Stadiul desfasurarii constructiei;
– Aproximari volumetrice.

Cartografierea retelelor electrice de inalta si medie tensiune

– Inspectia calitatii echipamentelor;
– Actualizarea traseelor retelelor deja existente;
– Determinarea preliminara a terenului pentru optimizarea viitorului traseu;
– Stadiul desfasurarii constructiei;
– Aproximari volumetrice.

Cartografierea cailor de comunicatii (drumuri, poduri, cale ferata)

– Actualizarea traseelor retelelor deja existente;
– Determinarea vizibilitatii in zonele construite sau cu relief accidentat;
– Determinarea preliminara a terenului pentru optimizarea viitorului traseu;
– Stadiul desfasurarii constructiei;
– Aproximari volumetrice.

Cartografierea parcurilor Eoliene

– Inspectia echipamentelor;
– Determinarea vizibilitatii in zonele contruite sau cu un relief accidentat;
– Analiza preliminara a terenului pentru optimizarea viitorului amplasament;
– Harti tematice eoliene, pre si post amplasare;
– Studiul desfasurarii constructiei.

Monitorizare in sivicultura

– Studiul coronamentului:
– Cartografiere la rezolutie ridicata:
– Identificarea zonelor cu risc ridicat de incendiere;
– Detectarea focarelor incendiilor, a perimetrului afectat si a directiei de raspandire a focului;
– Estimarea daunelor post dezastre;
– Determinarea densitatii arborilor;
– Identificarea diferitelor specii;
– Managmentul unei explorari eficiente si sustenabile;
– Evidentierea exploatarilor ilegale;
– Zone afectate de eroziune;

Monitorizare in agricultura

– Cartografiere la rezolutie ridicata:
– Estimarea daunelor post dezastre;
– Identificarea diferitelor tipuri de boli;
– Managmentul unei explorari eficiente si sustenabile;
– Perioadele de inghet ÅŸi dezghet;
– Stabilirea gradului de viguare;
– Stabilirea ritmului de crestere pe baza datelor multitemporale;
– Zone afectate de eroziune;
– Concentratia de apa din culturi
– Amplasamentul si starea echipamentelor de exploatare;
– Progresul lucrarilor de exploatare.

Analize hidrografice si morfometrice

Harti tematice privind:
-panta
-expozitia
-insolatia
-indicele de umiditate
-indicele de eroziune
-hypsometrie
-indice termic terestru
-efectul vantului
-gradul de rugozitate

Monitorizare mediu

– Harti pentru analiza poluarii apelor;
– Harti ale vegetatiei ÅŸi ale starii de sanatate a acesteia;
– Harti ale zonelor inundabile;
– Harti pentru evolutia dezastrelor natural;
– Cartarea zonelor de deversare a reziduurilor;
– Cartarea zonelor pentru determinarea evolurtiei gropilor ecolologice

Sa lucrăm împreună!

Experiența și profesionalismul nostru iți vor aduce plus valoare în fiecare proiect unde ne vei implica și pe noi.

office@ipartner.ro
București, România
+4 – 0722 998 663

Asteptăm mesajul dumneavoastră

15 + 15 =

+4 – 0722 998 663

office@ipartner.ro

marian_radoi

+4 – 0722 998 663

Industriile în care ne desfășuram activitatea

Ne-am adus contribuția în majoritatea ramurilor industriale cu servicii personalizate prin departamente specializate

Industrii în care operăm

Fiind una din cele mai inovative companii de topografie și geodezie din România, am petrecut mai mult de 13 ani oferind o serie de servicii de măsurare prin metode topografice și scanare laser 3D celor mai importante ramuri industriale din Europa și Africa. Pentru fiecare ramură industrială am dezvoltat servicii personalizate prin departamente specializate.

Serviciile centrului de excelență IPB Heritage

Ne-am adus contribuția în peste 600 de clădiri.

Monumente UNESCO, de patrimoniu European sau național. - România, Franța, Serbia

Monumente istorice

Experți în patrimoniu, specialiști în arta digitală de scanare laser 3D, execuția releveelor 2D, modelarea 3D și digitalizarea monumentelor.

Din anul 2007, IPB reprezintă expertiza română în domeniul tehnologiilor digitale pentru îmbunătățirea patrimoniului cultural.

Este timpul să lucrați cu profesioniști

De la scanarea laser 3D până la digitalizare, de la modelare 3D la realitate virtuală și augmentată, compania noastră oferă mai mult de 13 de ani de experiență și o abordare inovatoare în beneficiul artelor și monumentelor istorice, pentru muzee, instituții, corporații și clienți privați.

Ne-am adus contribuția în peste 600 de clădiri, monument UNESCO, de patrimoniu European sau național.

IPB - SCAN for Architecture - Dedicați birourilor de arhitectură

Ne-am adus contribuția în peste 600 de clădiri.

Lucrăm cu zeci de birouri de arhitectură și proiectare.

Dedicați birourilor de arhitectură

Experți în măsurători integrate, specialiști în scanare laser 3D, execuția releveelor 2D, modelarea 3D și digitizarea clădirilor.

Din anul 2007, IPB se ocupă de măsurători prin scanare laser 3D. Indiferent de tipul, mărimea și destinația clădirilor, asigurăm cea mai buna metodă de a obține relevee exacte.

Este timpul să lucrați cu profesioniști

De la scanarea laser 3D până  releveul 2D, de la digitalizare la realitate virtuală,  de la modelare 3D la BIM, compania noastră oferă mai mult de 13 de ani de experiență și o abordare inovatoare în beneficiul proiectelor de arhitectură pentru zeci de birouri de arhitectură din Romania si Europa Ne-am adus contribuția în peste 600 de clădiri cu relevee precise, cu profesionalism și promtitudine.

Serviciile centrului de excelență BIM

Ne-am adus contribuția în peste 150 de proiecte BIM

Clădiri de birouri, hoteluri, clinici medicale, căi de comunicație și transport, în România, Franța, Serbia și Nigeria

BIM - Building Information Modelling

Cunoștințele consacrate ale International Partner Buro S.R.L. (IPB) în scanare Laser 3D, BIM, precum și în tehnologiile conexe, alături de angajamentul nostru în procesul continuu de inovație, ne permit să definim cu încredere cele mai adecvate și mai rentabile soluții BIM pe tot parcursul de viață al proiectelor.

Este timpul să începeți să vă dezvoltați afacerea

Experiența noastră în BIM, precum și cunoașterea standardelor BIM ne permit să sprijinim cu încredere clienții în procesul de implementare BIM în cadrul organizațiilor lor, precum și livrarea de modele 3D pregătite pentru BIM.

IPB - Departamentul infrastructură

Ne-am adus contribuția în proiecte de infrastructură feroviară, rutieră, energetică și edilitară

PESTE 13 ANI DE EXPERIENȚĂ

Experți în măsurători integrate, specialiști în scanare laser 3D, măsurători și inspecții cu drone, execuția releveelor 2D, modelarea 3D și digitizarea rețelelor de infrastructură.

Din anul 2007, IPB se ocupă de măsurători prin scanare laser 3D, topografie și cu drone. Indiferent de tipul, mărimea și destinația rețelei de infrastructură, asigurăm cea mai buna și rapidă metodă de a obține măsurători precise, planuri topografice, relevee și modele BIM (Building Information Modelling for Infrastructure).

Este timpul să lucrați cu profesioniști

De la măsurători integrate prin scanare laser 3D, topografice clasică și drone la planuri 2D, de la digitalizare la realitate virtuală,  de la modelare 3D la BIM, compania noastră oferă mai mult de 13 de ani de experiență și o abordare inovatoare în beneficiul proiectelor de infrastructură feroviară, rutieră,energetică și rețele edilitare.

Ne-am adus contribuția în zeci de proiecte, oferind inovație, profesionalism și promtitudine.

Servicii pentru industria petrolieră și gazelor

Experiență internațională - Europa & Africa 

Onshore & Offshore | Upstream & Midstream & Downstream

Industria petrolieră și gazelor

International Partner Buro S.R.L. (IPB) are o experiență de peste 12 ani în digitalizarea instalatiilor petroliere onshore și offshore, oferind cele mai noi servicii de scanare laser 3D și modelare PDS / PDMS / E3D clienților din întreaga lume.

Avem impact în întreaga lume

International Partner Buro S.R.L. (IPB) este una dintre companiile europene majore care este capabilă să ofere, la nivel mondial, scanare laser 3D și control dimensional industriei de petrol și gaze.

Echipa noastră de specialiști este capabilă să livreze scanare laser 3D în medii provocatoare, creând soluțiile cele mai eficiente pentru clienții noștri. IPB oferă scanare laser 3D de o calitate excelentă atât la nivel onshore, cât și offshore și a dezvoltat un nivel ridicat de experiență în utilizarea tehnologiei de scanare laser 3D.

Industria petrolului și gazelor necesită cel mai înalt nivel de execuție a procesului și siguranță de la furnizorii săi de servicii. IPB garantează calitatea, flexibilitatea și fiabilitatea ridicată datorită cunoștințelor sale tehnice și, astfel, poate răspunde pe deplin cerințelor clienților noștri din industria petrolului și gazelor.

IPB Geomatics

IPB Geomatics este departamentul nostru către care se pot externaliza lucrări de vectorizare 2D și modelare 3D pe baza norilor de puncte.

Suntem companie Europeană. Livrăm produse verificate la calitate Europeană. Lucrăm pentru companii din toată lumea.

IPB Geomatics

Reprezinți o companie care are nor de puncte sau care execută scanare laser 3D, servicii de cartografie mobilă, LIDAR, sau care lucrează în industria transporturilor?

Perfect! Noi, prin departamentul IPB Geomatics, vă putem ajuta să gestionați, să evaluați, să extrageți date din norii de puncte la o calitate excelentă și la prețuri rezonabile.

Executăm planuri topografice, modele 3D CAD, modele REVIT, și orice alte desene sau modelel 3D dorite de dumneavoastră.

Este timpul să începeți să vă dezvoltați afacerea. Subcontractează către IPB.

Departamentul nostru, IPB Geomatics, poate deveni extensia companiei tale. Experiența noastră poate deveni experianța ta.